Meet the Staff

 
Senior Leadership Team:
 
  • Mrs Sue Rees

    Headteacher

  • Miss Kate Howard

    Deputy Headteacher

  • Mrs Janet Duffey

    Foundation Stage Leader (FS1)

  • Mrs Wendi Sargent

    Foundation Stage Leader (Reception)

  • Mrs Paula Rushforth

    Key Stage One Leader

  • Mrs Charlotte Sharp

    Lower Key Stage Two Leader

  • Mrs Jessica Rogers

    Upper Key Stage Two Leader

 
Safeguarding Team:
 
  • Lisa Maslin

    Designated Safeguarding Lead

  • Sue Rees

    Deputy Designated Safeguarding Lead

  • Bonnie Devenny

    Deputy Designated Safeguarding Lead

  • Emma Venghaus

    Deputy Designated Safeguarding Lead

  • Kate Howard

    Deputy Designated Safeguarding Lead

 
Rainbow Room (Nurture):
 
  • Miss Lisa Maslin

    Nurture Manager

  • Mrs Bonnie Devenney

    Nurture Room Leader

 
Office Staff:
 
  • Mrs Julie McHugh

    Admin Officer

  • Mrs Emily Dickenson

    Admin Officer

 
Foundation Stage Staff:
Acorns:
 
  • Mrs Emma Venghaus

    Acorns Manager

  • Mrs Laura Rideout

    Nursery Nurse

  • Mrs Emma Pellicci

    Early Years Assistant

  • Mrs Sadeka Rahman

    Learning Support Assistant

 
Nursery:
Ladybird Class:
 
  • Mrs Penny Hooker

    Nursery Teacher

  • Mrs Anita Ellis

    Nursery Room Leader

  • Mrs Barbara Potter

    1:1 Assistant

  • Miss Laura Sabat

    Learning Support Assistant

  • Miss Mandy King

    Learning Support Assistant

 
Reception:
Butterfly Class:
 
  • Miss Gemma Bell

    Teacher

  • Mrs Lisa Machin

    Learning Support Assistant

  • Miss Cherie Westen

    1:1 Assistant

 
Bumblebee Class:
 
  • Mrs Wendi Sargent

    Teacher

  • Mrs Tracey Carroll

    Learning Support Assistant

  • Miss Marie Bradley

    Learning Support Assistant

  • Mrs Katie Gray

    Learning Support Assistant (on maternity leave)

 
Key Stage One: Years 1 and 2
Year One:
 
  • Mrs Sam Kerger

    Teacher 1a

  • Mrs Mandi Tyler

    Teaching Assistant 1a

  • Mrs Naomi Spencer

    Teacher 1b

  • Miss Kelly Milsom

    Teaching Assistant 1b

 
Year Two:
 
  • Mrs Paula Rushforth

    Teacher 2a

  • Mrs Donna Edwards

    Teaching Assistant 2a

  • Mrs Helen Mullis

    Teaching Assistant 2b

  • Mrs Amanda Tye

    Accelerated Learning Teacher 2b

  • Mrs Judith Blick

    Reading Recovery Teacher 2b

  • Mrs Lynda Ledsham

    Speech & Language and Better Reading Partners

 
Key Stage Two: Years 3 – 6
Year Three:
 
  • Mrs Julie Dyer

    Teacher 3a

  • Mrs Clare Anning

    Year 3 Learning Assistant

  • Mrs Val Weston

    Teacher 3b

  • Mrs Tas Akhtar

    Year 3 Learning Assistant

 
Year Four:
 
  • Mrs Charlotte Sharp

    Year 4 Teacher

  • Ms V Pellicci

    Year 4 Learning Assistant

  • Mrs Nicola Ballmann

    Year 4 Teacher (Maternity Cover)

  • Mrs Monika Kaminska

    Teaching Assistant 4b

 
Year Five:
 
  • Mrs Sophie Dart

    Year 5 Learning Assistant

  • Miss Ellie Wells

    Teacher 5b

  • Mrs Rachel Staines

    Learning Assistant

 
Year Six:
 
  • Mrs Terri Hillier

    Year 6A Learning Assistant

  • Mrs Lynda Francis

    Year 6B Learning Assistant

  • Mrs Sarah Bryant

    Intervention Teacher

  • Miss Lisa Darling

    Intervention Learning Assistant

 
Additional Staff:
 
  • Mrs Tracey Rogers

    SENCO

  • Mrs Jo Sherry

    Parent Support Adviser

  • Mrs Naomi Headland

    Caretaker

  • Mrs Nicola Jenkins

    Inclusion/Nurture Teaching Assistant